International Mover – Reloplanet

Transport dzieł sztuki

  • Home
  • Transport dzieł sztuki

Transport dzieł sztuki

15 stycznia 2022 admin Comments Off

Dzieło sztuki to wytwór artystyczny charakteryzujący się wysokimi walorami estetycznymi. Poza funkcją estetyczną pełnić może również inne funkcje – wychowawczą, poznawczą, użytkową czy religijną. Dzieła sztuki dzielą się na dwie kategorie: nieruchome oraz ruchome. Ruchome to takie, które dzięki swej wartości uznane zostały za dzieło sztuki lub zostały objęte ochroną konserwatorską. Ponadto możliwa jest zmiana ich lokalizacji. Do tej grupy zalicza się: obrazy, plakaty, rzeźby, meble, małą architekturę oraz przedmioty użytkowe. Dzieła sztuki nieruchomej spełniają te same wymagania lecz ich transport jest niemożliwy. Do tego typu należą obiekty budowlane i ich wyposażenie związane z obiektem. Dzieła sztuki przedstawią najczęściej sporą wartość materialną, dlatego w celu ich przewiezienia warto wynająć profesjonalną firmę.

Zabezpieczanie dzieł sztuki

W przypadku przewożenia cennych przedmiotów w tym dzieł sztuki jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kartony, folię bąbelkową, folię stretch, taśmę klejącą oraz naklejki z napisem „ostrożnie”. Dzieło najpierw owijamy folią stretch, w przypadku obrazów zamalowaną stronę warto zabezpieczyć pergaminem. Kolejnym etapem jest folia bąbelkowa, którą mocuje się do obrazu taśmą klejącą. Tak przygotowane dzieło pakujemy do przygotowanego kartonu o właściwych wymiarach. Całość zaklejamy taśmą i ponownie owijamy stretchem. Gotowa paczka powinna być zwarta i sztywna.

Jak transportować dzieło sztuki

Jeżeli dzieło sztuki, które jest niewielkie chcemy przewieść w obrębie miasta czy kraju, możemy spróbować zrobić to samodzielnie. Inaczej jest w przypadku przewozu międzynarodowego. W jednym i drugim przypadku zaleca się skorzystanie z usług firmy przewozowej. Większość z nich zajmuje się kompleksową obsługą transportu dzieł sztuki. Pracownicy takich przedsiębiorstw organizują cały proces. Przygotowują odpowiednie dokumenty, zezwolenia, odprawy celne, ale również udostępniają materiały do pakowania i przystosowane skrzynie. Organizują także zabezpieczenia, załadunek i transport.