International Mover – Reloplanet

W jaki sposób transportować dzieła sztuki?

  • Home
  • W jaki sposób transportować dzieła sztuki?

W jaki sposób transportować dzieła sztuki?

12 marca 2022 admin Comments Off

Co jakiś czas w naszym życiu pojawia się konieczność przeprowadzki albo przynajmniej przewiezienia części mebli i innych przedmiotów z jednego mieszkania do innego. Czasem może być to dla nas wydarzenie stresujące, ponieważ rzeczy te są cenne albo mają dla nas dużą wartość sentymentalną i boimy się, że ulegną uszkodzeniu w czasie transportu. Szczególnie trudne są przeprowadzki związane z przewozem dzieł sztuki, bardzo często wykonanych z materiałów nieodpornych na uszkodzenia i wymagających nadzwyczajnych starań zarówno podczas pakowania, jak i samego transportu. Dlatego do ich przewozu najlepiej wybrać sprawdzoną i doświadczoną firmę przeprowadzkową, która zagwarantuje nam najwyższy poziom usług w każdej sytuacji.

Szczególne środki ostrożności

Podczas relokacji różnego rodzaju dzieł sztuki, zarówno tych o wartości artystycznej, jak i historycznej czy jedynie sentymentalnej, potrzebne jest zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ są to przedmioty unikatowe i nie do zastąpienia żadnymi innymi.

Pierwszym etapem przygotowań powinno być zapakowanie ich z najwyższą starannością, jeśli trzeba to również z użyciem specjalistycznych materiałów ochronnych, takich jak papier bezkwasowy, styropian, fizelina i różnego typu folie uniemożliwiające zniszczenie jakiegokolwiek fragmentu wartościowego przedmiotu. Czasem tak zabezpieczone dzieło sztuki wymaga dodatkowo umieszczenia w specjalnej skrzyni zapewniającej zachowanie odpowiedniej wilgotności oraz zapobiegającej uszkodzeniom.

Również sam transport dzieł sztuki wymaga dodatkowych starań, aby przedmiot dotarł na miejsce przeznaczenia bez żadnego uszczerbku. Najczęściej odbywa się drogą lądową i pojazdami wyróżniającymi się sztywną zabudową kontenerową oraz izotermiczną. Niejednokrotnie samochody przewozowe wyposażone są w systemy klimatyzacji zapewniającej zachowanie odpowiedniej wilgotności i temperatury. Dodatkowo do transportu dzieł sztuki przydają się również elastyczne uchwyty oraz taśmy i pasy bezpieczeństwa chroniące przed obijaniem się ładunku podczas gwałtownego hamowania. Dzięki tym wszystkim środkom ostrożności możemy mieć pewność, że nasze dzieła sztuki przetrwają bez szwanku nawet najdalszą podróż.